Kuchnia szwajcarska


Strona główna -> Szwajcaria -> Kuchnia szwajcarska
Lovetotravel.pl
 Przewodnik turystyczny
Strona główna   
Europa Azja Ameryka Południowa Ameryka Północna Australia Afryka
Austria   Belgia   Białoruś   Bułgaria   Chorwacja   Czechy   Dania   Estonia   Finlandia   Francja   Grecja   Hiszpania   Holandia   Irlandia   Litwa   Łotwa  
Niemcy   Norwegia   Polska   Portugalia   Rumunia   Serbia   Słowacja   Słowenia   Szwajcaria   Szwecja   Ukraina   Węgry   Wielka Brytania   Włochy


Szwajcaria jest krajem bogatym zarówno w kontekście gospodarki, jak i krajobrazu czy kultury, a dokładnym odzwierciedleniem tego bogactwa bywa również szwajcarska kuchnia. Podstawą jest ser, który wykorzystuje się tu do dziesiątek różnych potraw zarówno wytrawnych, jak i słodkich, a także posiadająca sporą sławę szwajcarska czekolada.


Najbardziej znaną na świecie szwajcarską potrawą jest founde

Founde i raclette

Sery w kuchni szwajcarskiej najbardziej znane są w postaci półpłynnej, a właśnie z tego kraju, a nie z Francji, jak się często przypuszcza pochodzi potrawa o nazwie founde. Wymaga ona specjalnego kociołka ustawionego na palniku przenośnym. Cały zestaw ustawia się na stole i podgrzewa, aby nie doprowadzić do wystudzenia i stężenia potrawy. Na founde składają się cztery konkretne gatunki sera: Sbrinz, Emmentaler, Appenzeller i Freiburger Vacherin, a także wino, kirsz, mąka kukurydziana i przyprawy. Do rozpuszczonej potrawy podaje się specjalne długie szpikulce, na które nadziewa się warzywa lub chleb i macza w płynnym gorącym serze. Z kolei raclette, to potrawa wykonana ze specjalnego sera usmażonego na malutkiej patelni, specjalnie do tego celu przeznaczonej. Ser posypuje się przyprawami i podaje z ziemniakami lub chlebem. Są to dwie główne potrawy z sera, chociaz tego ostatniego można w tym kraju dostac wiele gatunków, a w róznych regionach spróbować wielu potraw z jego dodatkiem.

Ziemniaki w wielu postaciach

Szwajcaria posiada tradycje rolnicze, a więc dużo uwagi w kuchni poświęca się też warzywom, a przede wszystkim ziemniakom. Poza tradycyjnymi, podawanymi z wody z dodatkiem przypraw czy topionego sera z ziemniaków przygotowuje się specjalne szwajcarskie placki ziemniaczane Rosti. Placki ziemniaczane przygotowywane są z grubo startych, ugotowanych lub surowych ziemniaków, a podaje się je ze stopionym serem, kiełbasą lub jajkiem. Zależnie od upodobań dodaje się też różne zioła i przyprawy. Przez wiele dziesięcioleci stanowiły one podstawę szwajcarskiego śniadania. Obecnie nieco zmieniają się kulinarne upodobania i rezygnuje się z tak kalorycznych dań, a placki stają się jedynie dodatkiem do potraw. Inna ziemniaczana potrawa, to malnus, czyli ugotowane, starte ziemniaki wymieszane z mąką nie na gładko, ale w postaci krup, a następnie smażone w maśle.

Kuchnia regionalna

Poza tradycyjnym szwajcarskim serem amatorzy podróżujący po tym kraju mogą spróbować różnych kuchni regionalnych. Zależnie od kantonu są to głównie potrawy nawiązujące do kuchni francuskiej, śródziemnomorskiej lub niemieckiej. Popularne w niektórych regionach są ryby, z których często jada się sandacze, pstrągi i szczupaki. Potrawy ziemniaczane są urozmaicane zależnie od regionu. W Vaud popularnym daniem jest papet vaudois, czyli rodzaj dania jednogarnkowego z ziemniaków, porów i kiełbasy, z sosem winno-śmietanowym. Inną regionalną potrawą jest rodzaj placka góralskiego o intrygującej nazwie cholera. Przypomina on nieco tartę, jednak wypełnioną farszem z gotowanych ziemniaków, porów, sera raclette i jabłek. Specjałem biedniejszych regionów od zawsze była potrawa o nazwie capuns. W każdym domu przyrządza się ją w inny sposób, ale podstawą są zawsze blanszowane liście botwiny oraz masa z mąki, jajek i mleka lub specjalny serek quark o gładkiej konsystencji. Dodaje się też mięso suszone. Farsz jest zawijany w liście na podobieństwo naszych gołąbków, a następnie gotowany w bulionie i podawany z sosem śmietanowym. Popularnym daniem w niektórych regionach jest też warzywna zupa minestrone.

Desery

Szwajcaria nie może się też obyć bez słodkich deserów. Najbardziej znane i popularne są torty, których można tu znaleźć niezliczone ilości rodzajów, w wielu odmianach ciasta i nadzienia. Powszechne są orzechy, dodatki owocowe i czekolada. Flagowymi wyrobami są orzechowy tort z Engadin, orzechowa beza ze specjalnym maślanym kremem i kawałkami biszkoptów i wiśniami pochodzący z Zug oraz składający się z tartej marchwi, orzechów laskowych, jajek, cynamonu i cukru Rueblitorte z Aargau. Poza tortami w Szwajcarii można tez spróbować fantastycznych kremów gotowanych z mleka i żółtek z cukrem, różne ciasteczka i zapożyczony z bawarskiej kuchni strudel jabłkowy. Powszechnie znana jest szwajcarska czekolada Lindt, Spruengli, Tobler, Nestle czy Suchard.

Napoje

Z napojów najpopularniejsze i chyba najbardziej znane są szwajcarskie wody mineralne, których w tym kraju nie brakuje, ale na dobre trawienie można też zafundować sobie coś alkoholowego. Zuger Kirschwasser to miejscowa wiśniówka, minimum 12-letnia, Pruneau to wódka ze śliwek, Le Bon Père William powstaje na bazie gruszek, a tradycyjna jest czysta wódka z jabłek gravenstein. Bardzo popularna jest również Kafi fertig lub Kafi Lutz - gorąca słaba kawa z dużą ilością cukru i nie mniejszym dodatkiem którejś z owocowych lub ziołowych wódek. Nie można oczywiscie zapomniec o bogatej gamie szwajcarskich win i piw.Szwajcaria - miasta

Bazylea Berno Genewa Lozanna Luzerna Zurych


Szwajcaria - co warto wiedziećSzwajcaria - Ciekawostki o Szwajcarii Ciekawostki o Szwajcarii
W roku 1999 uchwalono Konstytucję Federacji Szwajcarskiej, do tego czasu każdy z 26 ...
Szwajcaria - Tradycje w Szwajcarii Tradycje w Szwajcarii
Dobry, choć nie tylko szwajcarski obyczaj każe pozdrowić właściciela po ...
Szwajcaria - Pamiątki w Szwajcarii Pamiątki w Szwajcarii
Kupując w Szwajcarii nie powinniśmy czuć się zawiedzeni, ponieważ kraj ten słynie z ...
Szwajcaria - Szwajcaria święta Szwajcaria święta
Oficjalne święta państwowe i kościelne obchodzone w Szwajcarii to: 1-go ...
Szwajcaria - Przepisy drogowe w Szwajcarii Przepisy drogowe w Szwajcarii
W Szwajcarii obowiązkowym wyposażeniem pojazdu są pasy bezpieczeństwa na ...
Szwajcaria - Parkowanie i parkingi w Szwajcarii Parkowanie i parkingi w Szwajcarii
Postój ma parkingach autostradowych nie różni się niczym od parkingów w innych ...
Szwajcaria - Taksówki w Szwajcarii Taksówki w Szwajcarii
Szwajcaria ma bardzo dobrze rozwiniętą sieć komunikacji miejskiej, dzięki ...
Szwajcaria - Mapa Szwajcarii Mapa Szwajcarii

Kuchnia szwajcarska - dodaj komentarz:Twój komentarz:
Twój podpis: 


Lovetotravel
Kontakt
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies