Szwajcaria święta


Strona główna -> Szwajcaria -> Szwajcaria święta
Lovetotravel.pl
 Przewodnik turystyczny
Strona główna   
Europa Azja Ameryka Południowa Ameryka Północna Australia Afryka
Austria   Belgia   Białoruś   Bułgaria   Chorwacja   Czechy   Dania   Estonia   Finlandia   Francja   Grecja   Hiszpania   Holandia   Irlandia   Litwa   Łotwa  
Niemcy   Norwegia   Polska   Portugalia   Rumunia   Serbia   Słowacja   Słowenia   Szwajcaria   Szwecja   Ukraina   Węgry   Wielka Brytania   Włochy


Oficjalne święta państwowe i kościelne obchodzone w Szwajcarii to: 1-go stycznia Nowy Rok, Wielkanoc, Zielone Świątki, 1-go sierpnia Święto Konfederacji, Boże Narodzenie. Dodatkowo w niektórych kantonach (terytorialna jednostka administracyjna Szwajcarii) obchodzone są święta kościelne i świeckie, takie jak: Boże Ciało, Wniebowzięcie, Wszystkich Świętych, Święto Pracy (1 maja). Najwięcej dodatkowych dni wolnych posiadają mieszkańcy kantonów Lucerna i Ticino.


Święto Konfederacji

Święto Konfederacji

Warte uwagi jest Święto Konfederacji (1-go sierpnia), upamiętniające podpisanie przymierza pomiędzy kantonami Uri, Nidwalen i Schwyz nad Jeziorem Czterech Kantonów w 1291 r. Święto to celebrowane jest w całym kraju, odbywają się wówczas liczne parady, festiwale i pokazy sztucznych ogni. Ustanowione zostało w 1891 r. w 600-setną rocznicę założenia Konfederacji Szwajcarskiej. W przeddzień tego święta na szczycie Säntis zawiesza się największą szwajcarską flagę na świecie.

Karnawał

Szwajcarzy cenią tradycję, dlatego podczas całego roku obchodzą liczne lokalne święta, spośród których warto wymienić: karnawał w Bazylei, Lucernie i Solothurn; Silvesterchläuse- noworoczne wędrówki ludzi z kosztownie ozdobionymi nakryciami głowy w Urnäsch; walki krów w Wallis; Chalanda Marz – inaczej przegonienie zimy w romańskiej Engadynie; Braderie to tradycyjne święta ludowe obchodzone we francuskojęzycznej części kraju; Sechseläuten - święto wiosny w Zurychu; przedstawienie Wilhelm Tell w miejscowości Interlaken; Unspunnenfest, czyli rzucanie kamieniem w kantonie Uri; powroty krów z alpejskich łąk; Älpler-Chilbi - z tradycyjnym machaniem flagą; święta winiarzy; jesienne targowiska; targ cebulowy w Berni i wiele innych.

Święta kościelne

Chrześcijaństwo jest dominującą religią w Szwajcarii, stąd tradycja obchodów świąt kościelnych. Katolicy przeżywają czas Świąt Bożego Narodzenia podobnie jak w Polsce, do uroczystości przygotowują się przez cały adwent aż do Wigilii. W Szwajcarii panuje zwyczaj zapraszania biednych lub samotnych osób na kolację wigilijną. Po wspólnym posiłku śpiewa się kolędy, uczestniczy we Mszy Świętej i wręcza prezenty. Tradycją podtrzymywaną tu od lat są świąteczne jarmarki; największy odbywa się w Zurychu, podczas którego piętnastometrowa choinka dekorowana jest kryształowymi ozdobami oraz 140 świątecznymi chatkami.

Wielkanoc

W Wielkanoc Szwajcarzy nie święcą koszyczków wypełnionych pokarmami, nie znają też Lanego Poniedziałku, mają swój sposób na spędzenie tych świąt. W niektórych regionach Jeziora Genewskiego ustawiane są 23 wielkie jaja, a każde o wadze 15 kg i wysokości 1 metra. Turyści i mieszkańcy miasta są zaskakiwani rolą, jaką pełnią gigantyczne jajka. Bowiem przekształcają się one w różne postaci kurczaków, zajączków, pingwinów i in. Wielkanoc jest szczególnie wyczekiwana przez dzieci, bowiem w niedzielę przed śniadaniem poszukują one jajek, które nocą rzekomo ukrył zajączek wielkanocny. W Poniedziałek Wielkanocny w Zurychu ma miejsce wielkanocna zabawa tzw. "Zwänzgerle", która polega na przekazywaniu z rąk dzieci do rąk dorosłych setek malowanych jajek.

 

 

 

 Szwajcaria - miasta

Bazylea Berno Genewa Lozanna Luzerna Zurych


Szwajcaria - co warto wiedziećSzwajcaria - Ciekawostki o Szwajcarii Ciekawostki o Szwajcarii
W roku 1999 uchwalono Konstytucję Federacji Szwajcarskiej, do tego czasu każdy z 26 ...
Szwajcaria - Tradycje w Szwajcarii Tradycje w Szwajcarii
Dobry, choć nie tylko szwajcarski obyczaj każe pozdrowić właściciela po ...
Szwajcaria - Pamiątki w Szwajcarii Pamiątki w Szwajcarii
Kupując w Szwajcarii nie powinniśmy czuć się zawiedzeni, ponieważ kraj ten słynie z ...
Szwajcaria - Przepisy drogowe w Szwajcarii Przepisy drogowe w Szwajcarii
W Szwajcarii obowiązkowym wyposażeniem pojazdu są pasy bezpieczeństwa na ...
Szwajcaria - Parkowanie i parkingi w Szwajcarii Parkowanie i parkingi w Szwajcarii
Postój ma parkingach autostradowych nie różni się niczym od parkingów w innych ...
Szwajcaria - Taksówki w Szwajcarii Taksówki w Szwajcarii
Szwajcaria ma bardzo dobrze rozwiniętą sieć komunikacji miejskiej, dzięki ...
Szwajcaria - Mapa Szwajcarii Mapa Szwajcarii
Szwajcaria - Kuchnia szwajcarska Kuchnia szwajcarska
Szwajcaria jest krajem bogatym zarówno w kontekście gospodarki, jak i krajobrazu czy ...

Szwajcaria święta - komentarze:


Szwajcaria święta komentarz ross
2015-12-11 11:36:59
W lipcu byłem na wycieczce zwiedzając Zurich,Luzerne.Rheinfall,Schafthausen, Lindau itp.Faktem że Szwajcaria jest ładna i bogata ale nie odniosła skutków II Wojny Światowej natomiast hitlerowskie Niemcy lokowali złoto, dolary i dzieła sztuki w tym kraju..Autor narzeka na Katolików to trochę tendencyjne !!!


Szwajcaria święta - dodaj komentarz:Twój komentarz:
Twój podpis: 


Lovetotravel
Kontakt
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies