Tradycje w Szwajcarii


Strona główna -> Szwajcaria -> Tradycje w Szwajcarii
Lovetotravel.pl
 Przewodnik turystyczny
Strona główna   
Europa Azja Ameryka Południowa Ameryka Północna Australia Afryka
Austria   Belgia   Białoruś   Bułgaria   Chorwacja   Czechy   Dania   Estonia   Finlandia   Francja   Grecja   Hiszpania   Holandia   Irlandia   Litwa   Łotwa  
Niemcy   Norwegia   Polska   Portugalia   Rumunia   Serbia   Słowacja   Słowenia   Szwajcaria   Szwecja   Ukraina   Węgry   Wielka Brytania   Włochy


Dobry, choć nie tylko szwajcarski obyczaj każe pozdrowić właściciela po wejściu do sklepu, baru czy kawiarni, a wychodząc, wypada się pożegnać. Publiczne okazywanie uczuć sprowadza się do wymiany się pocałunków podczas powitaniu (trzy razy na przemian w lewy i prawy policzek). Szwajcarzy należą do ludzi punktualnych i oczekują tego samego od innych. Tradycją jest, że przy stole s goście czekają, aż gospodarz wygłosi toast. Przed zanurzeniem ust w kieliszku wypada się nim stuknąć z każdą osobą na przyjęciu, patrząc jej w oczy.


Szwajcarzy są mistrzami w grze na alphornie

Wielkanoc

Zupełnie inna od polskiej jest także w Szwajcarii tradycja Wielkanocna. Przed świątecznym obiadem ukrywa się udekorowane jaja w ogrodzie by później robić swego rodzaju wyścig, w którym biorą udział zarówno dzieci jak i dorośli. W niektórych częściach Szwajcarii istnieje zwyczaj by wieczorem zapalić "ogień wielkanocny" który ma zapewnić dobre zbiory, zabezpieczyć przed chorobami i wszelkim złem, które ma zniszczyć.

Czekolada, ser i stroje

Za tradycję w Szwajcarii uznać można produkcję sera i czekolady, zresztą produkcja serów jest narodowym przemysłem tego kraju. Dwie najbardziej znane tradycyjne potrawy szwajcarskie z sera to raclette i fondue.
Mieszkańcy niektórych regionów górskich nadal noszą swoje tradycyjne stroje, ale na ogół ubierają się w nie tylko z okazji świąt.

Muzyka i jodłowanie

Każdej wiosny, alpejscy pasterze wyprowadzają bydło wysoko na hale i mieszkają w letnich szałasach. Szwajcarzy kultywują grę na tradycyjnym instrumencie pasterskim zwanym alphornem, charakterystycznym tylko dla tego regionu Europy. Używany jest do dziś przez alpejskich pasterzy i służy do dawania sygnałów na duże odległości. W muzyce zasłużył się klasztor Sankt Gallen, będący jednym z głównych ośrodków chorału gregoriańskiego. Do alpejskich tradycji należy także jodłowanie. Innym wydarzeniem fetowanym w licznych radosnych obchodach jest zbiorowe cechowanie zwierząt.

Obyczaje

Również w miastach organizowane są święta i uroczyste jarmarki. W istocie niektórych obchodów tkwią dawne zwyczaje i tradycje.
Szwajcarzy to naród o wpojonym szacunku do prawa. W dolinach południowo - wschodniej Szwajcarii można spotkać wielu mieszkańców, którzy nadal mówią po retoromańsku i prowadzą tradycyjny, wiejski tryb życia. Większość Szwajcarów chodzi wcześnie spać, więc nie wypada przedłużać wieczornych wizyt. Nie wskazane jest także telefonować po 22.00. Przychodząc w odwiedziny, powinno się przynieść jakiś upominek.

 Szwajcaria - miasta

Bazylea Berno Genewa Lozanna Luzerna Zurych


Szwajcaria - co warto wiedziećSzwajcaria - Ciekawostki o Szwajcarii Ciekawostki o Szwajcarii
W roku 1999 uchwalono Konstytucję Federacji Szwajcarskiej, do tego czasu każdy z 26 ...
Szwajcaria - Pamiątki w Szwajcarii Pamiątki w Szwajcarii
Kupując w Szwajcarii nie powinniśmy czuć się zawiedzeni, ponieważ kraj ten słynie z ...
Szwajcaria - Szwajcaria święta Szwajcaria święta
Oficjalne święta państwowe i kościelne obchodzone w Szwajcarii to: 1-go ...
Szwajcaria - Przepisy drogowe w Szwajcarii Przepisy drogowe w Szwajcarii
W Szwajcarii obowiązkowym wyposażeniem pojazdu są pasy bezpieczeństwa na ...
Szwajcaria - Parkowanie i parkingi w Szwajcarii Parkowanie i parkingi w Szwajcarii
Postój ma parkingach autostradowych nie różni się niczym od parkingów w innych ...
Szwajcaria - Taksówki w Szwajcarii Taksówki w Szwajcarii
Szwajcaria ma bardzo dobrze rozwiniętą sieć komunikacji miejskiej, dzięki ...
Szwajcaria - Mapa Szwajcarii Mapa Szwajcarii
Szwajcaria - Kuchnia szwajcarska Kuchnia szwajcarska
Szwajcaria jest krajem bogatym zarówno w kontekście gospodarki, jak i krajobrazu czy ...

Tradycje w Szwajcarii - komentarze:


Tradycje w Szwajcarii komentarz Anonim<NazwaUsuni
2018-02-05 15:56:54
Moja znajoma mieszka w szwajcarii i naprawde jej sie tam podoba

Tradycje w Szwajcarii komentarz Ewa
2017-05-03 18:23:41
Wszystko pieknie,ladnie ale sa ludzie i ludziska ja bardzo zaluje ze moim zieciem jest szwajcar.Wiecej nie warto pisac .

Tradycje w Szwajcarii komentarz anna
2017-04-15 04:43:53
Co kraj to obyczaj,bardzo mi sie podoba ten zwyczaj w Szwajcarii. Wielkanocne studnie,bardzo ladnie wygladaja,wszystkie studnie.


Tradycje w Szwajcarii - dodaj komentarz:Twój komentarz:
Twój podpis: 


Lovetotravel
Kontakt
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies